Většina lidí s menšími příjmy má mnoho komplikací, které souvisejí s tím, aby se svou výplatou vyžili. V tomto směru ale dokáže stát podat pomocnou ruku, a nabídne různé sociální dávky, mezi které patří i příspěvek, který souvisí s bydlením.
Příspěvek na bydlení je pro každého, kdo má potíže z hrazení nákladů
Obecně největším výdajem v rozpočtu je právě nájem a s ním spojené poplatky. Z hlediska žádosti o daný příspěvek je ale nutno podotknout, že je vždy posuzován celý byt i dům – tedy všechny osoby, kteří zde žijí, nebo zde mají trvalé bydliště. Ty by se totiž měli dané platby za nájem účastnit, a tak na něho v rovnoměrné výši také přispívat – mají totiž podíl na příjmech domácnosti.
Zjistěte si, zda máte nárok na příspěvek na bydlení
Ne každý samozřejmě na příspěvek může dosáhnout. Kromě toho, že musíte být nájemce či vlastník musíte splnit ještě další podmínku. Je třeba provést výpočet, zda náklady na bydlení jsou vyšší než 0,3 násobek příjmu všech posuzovaných osob a zároveň není násobek vyšší než normativní náklady na bydlení. Pokud tuto podmínku splňujete, měla by být následujícím krokem žádost a její vyplnění. Tu lze sepsat na všech kontaktních místech sociální podpory.
Kolik dostanete, vám spočítá příspěvek na bydlení kalkulačka
Konkrétní podmínky jsme si tedy již nastínili. Nyní je třeba ještě zmínit, na kolik vlastně můžete mít nárok. I to si lze zjistit ještě před sepsáním samotné žádosti, tedy než půjdete vyplnit samotný formulář. Pro tyto případy je třeba znát nejenom měsíční průměr čistých příjmů, ale také veškeré náklady související s bytem – platba nájmu, elektřiny, odvozu odpadu atd. To vše má totiž v roce 2014 vliv na konkrétní výpočet. A i ten se může výrazně lišit. V lokalitách Prahy a malého města i o několik tisíc korun.